Člověk budoucnosti

17. září 2007 v 0:40 | Tomáš Krajča alias Canis lupus |  FUTURISMUS
Dnes nemůžeme říct, jak bude v budoucnosti vypadat člověk a svět, ve kterém žije. Nevíme ani, do kdy budeme na tomto světě chodit. O člověku budoucnosti je mnoho představ a vizí. Nemůžeme brát čistě jenom jednu rekonstrukci, protože neznáme všechny faktory, které mají vliv na vývoj člověka. Však dnes můžeme porovnat změny, jaké na lidském těle dnešním člověku a z přede 5000 let. Dnešní člověk je vyšší. Má oblejší a větší lebku. Zmenšila se mu čelist.
Člověk objevuje více nebezpečí, které by mohlo uškodit jeho civilizaci. Po takové katastrofě, kdyby lidský druh nevymřel, byla by velká pravděpodobnost, že se částečně vrátí do středověku nebo pravěku. Tehdy bychom mohli počítat s větším počtem lidí se znaky, jaké měli lidi před 5000 lety.
Je možnost, že jestli technologický a mentální vývoj bude dále takto pokračovat, že budeme podobní tvorům, podle Russelovy teorie, díky které byl zrekonstruován dinosaurus troodon formosus, jak by vypadal, kdyby se vyvíjel do dnes. Což znamená, zmenšení obličejové části a zvětšení lebeční části. Díky technologiím zabudovaném ve svém těle bude člověk schopen ovládat přístroje. Možná část organismu bude kybernetická, což mu zaručí delší život, větší sílu, rychlost nebo dokonce dokonalejší intelekt. Již dnes je možné ovládat přístroje s vybavením napojeným na naší nervovou soustavu. Jsou čipy, které lze zavést pod kůži a slouží k určování diagnózy či lokalizaci osoby mající ho v sobě. Vývoj nanotechnologií je prozatím v plenkách, ale v budoucnosti se může stát, že nanoboti budou schopniopravovat lidský organismus.
V sci-fi jsem se už setkal, že lidé jsou před embryonálním vývojem geneticky upraveni. Dnes klonování lidí je zakázáno a o experimentech na lidských embryích se spekuluje. Představte si budoucnost, kde lidé pomoci modifikace DNA se vyšlechtili a při oplodnění odstraňují možné chyby, vše co by se lišilo od jejich stereotypu, jakoukoli mutaci. Mohlo by se stát, že lidé, kteří by byli zplozeni přírodní cestou, mohli by být diskriminováni. Pravděpodobné je taky, že najdeme ve vesmíru jiný živočišný druh, s kterým se budeme moci křížit, což povede ke vzniku dalšího živočišného druhu. Tady může padnout otázka, jestli tito potomci, chceme li hybridi nebo chiméry, bude možné nazvat lidmi? Co je ještě člověk?
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama