Co příroda měla dříve než člověk

17. září 2007 v 0:41 | Tomáš Krajča alias Canis lupus |  FUTURISMUS
Při zkoumání přírody zjistíme, že mnoho vynálezů už před námi patentovala sama příroda a samotný člověk v mnoha těchto objevech má daleko, aby přírodě konkuroval.
Zelené rostliny začali využívá sluneční energií, k štěpení vody na kyslík a vodík. Zase nahromaděnou energii v ATP (adenosintrifosfát) využívají k vytváření sacharidů. Sluneční energii se používá taky k dopravě. Na auto, motorku nebo letadlo se umístí solární kolektory, které dobíjejí kondenzátory. Před člověkem k pohybu, sluneční energii využívali plazi, jejichž tělo není schopno vytvářet tepelnou energii, tak si kondenzují tu sluneční. Díky slunci a různému záření, které k nám z něho přichází, mnozí tvorové různě vnímají svět. Létající hmyz, jako včely, mouchy a vážky nebo ptáci, jako někteří papoušci, využívají ultrafialové záření, k vyhledávání potravy nebo samiček. Jejich oči vidí barvy v ultrafialovém spektru díky většímu množství očních čípků, které slouží k vidění barev.
Člověk jako denní tvor v noci nevidí. Dnes člověk pomoci nektovizoru v noci vidět může. Reflektor, na nektovizoru, emituje slabé infračervené záření, které se odráží od všeho, co je pevného skupenství. Část odráženého záření dopadá na fotokatodu. Ta pak emituje elektrony, které dopadají na destičku s mikrokanálky, která násobí počet elektronů. Tyto elektrony pak dopadají na luminiscenční monitor, na kterém se pak obraz jeví v zelených odstínech. Tvorům žijícím v temnotách stačí používat echolokaci jako netopýři nebo stačí mít v oku větší počet tyčinek, jako u nočních ptáků.
Mnoho živočichů dokáže vytvořit silné elektrické pole svého těla, tak silné aby s ním zabyly, nebo omráčily. Nejznámější stvoření které to dokáže je elektrický úhoř jehož přesnější název je paúhoř elektrický (Electrophorus electricus). Tato ryba je skoro slepá, a tak vnímá svět pomocí elektrického pole okolo sebe. Když zaregistruje blízko sebe kořist, rychlým pohybem se dostane k ní, a díky svalům v ocase dokáže vytvořit až 100 výbojů za vteřinu, o síle 1,6 kV. Toto zvíře dokáže nejen omráčit, ale i zabít člověka. Dalším známým zvířetem, které dokáže vytvářet elektrické napětí několik set voltu je i elektrický rejnok. Každý živý tvor ve svém organismu má různé prvky a tekutiny. Ve svalech se taky setkáme s zinkem a mědí. Tyto dva kovy, když se nacházejí v roztoku vytvářejí elektrické napětí. Funguje to stejně jako ve voltově galvanickém článku. K lovení pomoci elektřiny patří i cítění elektrického pole jiných organismů. Tuto schopnost mají hlavně žraloci a rejnoci, kteří díky této schopnosti si vybírají co budou lovit. Ovšem můžou si splést i rádio s šťavnatým kouskem ryby. Ze suchozemských tvorů se stejným způsobem lovu patří ptakopysk podivný (Ornithorhynchus anatinus). Má ve svém kožovitém zobáku póry, v nichž má receptory, které zachytí pohyb blízko se nacházejícího tvora, který by mohl pro ptakopyska znamenat potravu.
Zvířata nezabíjejí jenom silou elektrického pole vytvářeného reakcemi ve svalstvu, ale taky energií zvukových vln. Vorvaň tuponosý (Physeter catodon) podobně jako delfíni nebo netopýři hledá svou kořist pomocí zvukových vln, které se odráží od pevných těles, na které narazí. Obrovský kytovec loví až 3 km hluboko a loví taková zvířata, jako olíhně, chobotnice, krakatice, nebo větší ryby. Vorvaň vydává mlaskání, které se v nitrolebeční dutině zesiluje. Zvuková vlna je zaměřena na kořist a má takovou sílu, že vytváří mohutné tlakové vlny, které vyhlédnutou kořist omráčí či zabijí. Delfíni používají taky ultrazvuk, k zlokalizovaní kořisti, ale můžou ho i použit jako diagnostický přístroj. Jejich ultrazvuk je čtyřikrát silnější, než jaký se dnes používá v medicíně. Ovšem ultrazvuk se nepoužívá jenom k lovu, ale ultrazvuk zrychluje regeneraci tkáně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 fuj fuj | 21. září 2008 v 11:04 | Reagovat

tak jsem se nic nedozvedel o pauhorovy elektrickymu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama