Dokumentace

17. září 2007 v 1:04 | Tomáš Krajča alias Canis lupus |  VELKÉ ŠELMY(vlk, rys, medvěd)
Dokumentace stop: Místo co nejpřesněji zlokalizujeme na mapě, prozkoumáme 50-100m podél stopní dráhy a najdeme nejlépe otisknuté stopy. U stopy se měří délka, šířka, šířka rozkroku, délka kroku a délku stopní dráhy. Je nutné sledovat stopní dráhu, protože styl chůze odlišuje jednotlivá zvířata. Stopy, pokud to jde, je třeba odlévat nebo fotograficky zdokumentovat.
Podle časových možností se můžeme vydat po stopách protisměru pohybu zvířete. Během celé cesty bedlivě pozorujeme okolí chováme se tiše a do mapy zaznamenáváme všechna myslivecká zařízení a stopy, které k nim vedou.
Trus: Nalezené chlupy šelmy a trus pro odborné zpracování, vložíme do igelitového sáčku nebo do lahvičky s víčkem,( s datumem a místem nálezu), a vzorek se pak předá správě CHKO Beskydy, do předání vysušit při pokojové teplotě nebo uložit v mrazničce. Vzorky pak jdou na analýzu složení potravy velkých šelem.
Vlčí trus, který je čerstvý a není zmrzlý, zalijeme část z něj do roztoku dvojchromanu. Tyto vzorky slouží k parazitologickým rozborům.
Odlévání stop: Vybranou stopu zbavíme nečistot. Do připravené nádobky přilijeme vodu a přisypáváme bílou sádru. Sádru sypeme do té doby, než se vytvoří malý kopeček sahající nad hladinu. Poté směs dokonale promícháme. Podle potřeby dále přisypáváme sádru. Sádra nesmí být ani řídká, ani příliš hustá. Takovouto sádru vlijeme do nejhlubšího místa a do zbytku stopy sádru rozetřeme větévkou nebo prstem, abychom zachytili v odlitku co nejvíce detailů. Potom necháme sádru utuhnout. O tom, že je odlitek připraven k vyjmutí se přesvědčíme tím, že suchým prstem přejedeme po povrchu sádry. Netlačíme! Jestli se prst nezabarvil, jsme hotovi. Odlitek vložíme do novin a s nimi do igelitového sáčku. Doma nebo na chatě pak důkladně pročistíme. Na ploché straně odlitku nesmí chybět: lokalita, datum nálezu, jména nálezců, název zvířete.
Dokumentace stržené zvěře: Zaznamenáme druh kořisti, pohlaví, stáří, kondici, místa poranění, kde zvíře bylo načnuté, zda byla načnutá více druhy zvířat, všímáme si stop v okolí. Nejlepší způsob dokumentace je fotografie nebo videozáznam. Zabereme celé místo nálezu z dálky, další fotografie věnujeme detailům na těle kořisti.
Výbava: Metr, sádra, psací potřeby, mapa, fotoaparát nebo kamera, když je sníh tak sněžnice nebo běžky, na případné nálezy výkalů a chlupů je možno mít sebou igelitový sáček nebo sklenici s uzávěrem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama