Lov

17. září 2007 v 8:38 | Tomáš Krajča alias Canis lupus
Vlk: Úspěch vlků při lovu zajišťuje dobře koordinovaná smečka a vytrvalost, proto se také říká, že vlka živí jeho nohy. Samotný vlk dokáže dlouho běžet rychlostí až 65km/h. smečka musí někdy uběhnout až 30km, aby měla úspěch u větší kořisti. Vlk samotář, nebo dvojice vlků převážně loví menší zvěř.
Při vedení smečky při lovu má důležitou funkci alfa, který učí smečku strategie lovu. Proto vlci odchování u lidí, kteří brali člověka jako svého alfu, nejsou schopni se dobře zkoordinovat.
Lov začíná nejčastěji v noci a má charakter štvanice. Vychází z principu minimalizace vlastní energie s minimalizací nebezpečí (poraněním). Lov ve smečce má určitou "dělbu práce"- testování kořisti, nadhánění a uštvání.
Vlci nachází svou kořist čichem. Důležitou roli hraje první okamžik střetnutí vlka s kořistí, kdy se vlk rozhoduje, zda lov spustí nebo zastaví. Zdravotně postižení jedinci jakoby vlku ohlašovali svou špatnou kondici, zvláštním způsobem chůze, zapáchajícím dechem, velkým vypadáváním srsti apod. Vlci jsou na tyto jemné projevy velmi citliví a zesilňují je tak, že testují jedince během. Namáhavý dech či chrčení odhalí, že jedinec má napadené plíce. Takový jedinec neodběhne daleko a padne.
Taktika lovu spočívá v přiblížení se ke kořisti na co nejmenší vzdálenost, doběhnutí kořisti v co největší rychlosti a v co nejkratším čase (pouze v ojedinělých případech pronásledují vlci zvěř několik tuctů kilometrů daleko). Vlci dovedou vyvinout rychlost 50- 65 km za hodinu, ale to jen na krátký úsek. K co nejlehčímu dosažení cíle využívají vlci všech možností, jako např. tvaru terénu a jeho různé prostupnosti. Při zjištění, že zvěř je silná, zdravá a její získání by vyžadovalo mimořádné úsilí, vlci na základě rozhodnutí alfa-páru většinou štvanici ukončí.
Jiná taktika je vynaložena na lov hospodářských zvířat. Zde vlci neuplatňují princip výběru. Stádo ovcí pro ně představuje rychlý a snadný zdroj energie. Dlouho sledují a pozorují situaci, např. režim na salaši a ve vhodném okamžiku, hlavně v noci, za mlhy nebo deště zaútočí. Snaží se vyvolat mezi zvířaty paniku a rozehnat je do nejbližších míst, k okraji lesa či do křovin, kde je mohou v klidu a bezpečí zkonzumovat. V jakési euforii zvěř hryžou do slabin; boků, stehen, trhají ji a dáví. Často při takové vlky vyvolané panice dochází k vzájemnému udušení značného množství zvířat.
Vlk pokud nemusí neloví, proto po ulovení smečka se ke své kořisti navrací, pokud jí nesežere, což trvá 1-3 dny, nebo mu jí něco jiného nezabere.
I když styl lovu je velice propracován a k tomu přispívá vlčí vytrvalost, samotná úspěšnost při lovu se pohybuje v 5-10%.
Rys: Zatímco vlk testuje vytrvalost zvěře, rys zkouší její ostražitost. Od vlka se také liší tím, že si se svou potravou hraje jako kočka. Pozoruje zvěř s vyvýšeného místa, poté se k ní připlíží do její bezprostřední blízkosti (max. 30 metrů). Překvapí ji dlouhým skokem čítajícím až 5m a pronásleduje ji na vzdálenost 20 - 50 metrů. Vahou těla ji srazí k zemí, chytí kořist zubany za krk a dusí ji 7-8 min. nebo prokousne krk a láme vaz. Nepodaří-li se mu kořist dostihnout, nechá ji být. Při lovu je pro rysa nejdůležitější sluch a zrak. Taky rys nejčastěji loví za soumraku. Někdy rys má ve zvyku čekat na zvěř a lovit u krmelců.
Rys pokud nemusí nezabíjí ze zábavy jak někteří lidé, kteří je nemají v lásce říkají. Rys úspěšnost při lovu je 20-80%.
Rys je samotářské zvíře, ale mláďata do dvou let chodí společně a pomáhají si při lovu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama