Lov šelem

17. září 2007 v 1:11 | Tomáš Krajča alias Canis lupus |  VELKÉ ŠELMY(vlk, rys, medvěd)
Člověk ve svém strachu začal vymýšlet a realizovat různé způsoby lovu šelem, přičemž některé způsoby byly využívané v dnešní době i když některé pro odchyt živých kusů. W minulosti se hlavně používaly vlčí doly, vlčí obory nebo naháňka pomoci které se loví vlci v zemích, kde je dovoleno je lovit, jako Rusko a Slovensko. V 20. století s vynalezením vrtulníků byl vynalezen způsob lovu vlků z vzduchu. Však vlk je velice pohyblivé zvíře, takže lovec je nucen ho stopovat.
Rys je spíše loven do želez nebo klecí, které se dávají na konci cestičky připravené pro rysa, jako na místech kde má rys tendenci seskakovat z stromu, který slouží jako most přes propast nebo, vyhrabaná cestička ve sněhu nebo hromadě listí. Rysovi se stává osudná jeho tendence, likvidovat potencionální konkurenty. Mnozí pytláci přivážou kočku domácí ke stromu. Ta mňoukáním přivolává rysa, který má tendenci zlikvidovat jiného mňoukajícího tvora, který mu vlezl do jeho teritoria.
K lovu rysů se začíná využívat i krmelišť. K hromadě zeleniny, sloužící jako krmivo pro vysokou zvěře, přicházejí hlodavci, které pak v okolí krmelišť rys loví.
Poslední dobou sou nejvíce používané masité újediště,které lákají jakékoli šelmy, zakázané § 40 odst. 1. zákona č. 166/99 Sb., o veterinární péči. Tato ilegální lákadla na šelmy kladou hlavně pytlačící myslivci před myslivecké posedy.
Samotné vyvrcholení lovu šelem bylo koncem 19. století, kdy pomoci zabírání jejich životního prostředí a intenzivním lovem došlo k jejich zmizení z přírody. Po "vymizení" vztekliny a jiných nemocí, největším limitujícím faktorem šelem dnes jsou pytláci. Myslivci často argumentují tím, že návnady jsou určeny pro lišku - tedy "škodnou". Mohou mít pravdu, ale i zkušení zoologové potvrzují, že tyto návnady navštěvují také zákonem chráněné šelmy. Pak už záleží jen na cti lovce, zda se po nic netušící šelmě rozhodne vystřelit. Samozřejmě, že většina myslivců by si na vlka nebo rysa vystřelit nedovolila, ale stále je dost těch, kteří se snaží šelmy nekompromisně likvidovat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ahoj Ahoj | 18. října 2008 v 16:53 | Reagovat

Ahoj... díky za referát .. x) Mooocky moooc děkuju .. xD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama