Salašnictví

17. září 2007 v 1:06 | Tomáš Krajča alias Canis lupus |  VELKÉ ŠELMY(vlk, rys, medvěd)
Vlk se stal nepřítelem člověka, až když se začalo s chovem hospodářských zvířat. O tom že pastýř by si měl před vlkem uhlídat ovce, hovoří i bible v evangeliu podle sv. Jana (10/ 11 - 12) "Dobrý pastýř položí svůj život za ovce. Ten kdo není pastýř, pracuje jen za mzdu a ovce nejsou jeho vlastní, opouští je a utíká, když uvidí vlka. A vlk ovce trhá a rozhání."
Šelmy útočí často na nezabezpečená stáda, která pro ně představují snadnější kořist než divoká zvěř. Náhrady škody způsobené vlkem a rysem jsou však pro jejich akceptování v kulturní krajině bezpodmínečně nutné. U nás se tato odškodnění řídí zákonem č. 115/2000 Sb., o poskytování náhrad škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy. Základem nároku na náhradu škody je hlavně zabezpečení pasených zvířat: v uzavřeném prostoru, pastvina oplocená ohradou nebo elektrickým ohradníkem, neustálý dohled fyzické osoby či pasteveckého psa (§ 6 citovaného zákona) a oznámení škody u místně příslušného orgánu ochrany přírody do 48 hodin (§ 8). V mnoha případech se jedná o útoky zdivočelých psů, což se pak rozeznává podle stop na místě nehody. V tomto případě škody nejsou nahrazovány.
Majitelé musí mít na paměti, že šelmy mají značné fyzické schopnosti. Rys dokáže vyskočit do výšky 220cm, vyšplhat po svislým pletivu nebo se protáhnout malým otvorem. Vlk je zase schopen vyskočit do výšky 150cm. Majitel by měli ovce na noc zamykat a nepřeceňovat fakt, že ovce chovají v zabydlené oblasti. Vlk si na civilizaci zvykl a nevadí mu. Je možno zavést elektrické ohradníky. Vlci se poučují ze svých chyb a tak k plotu, kde již jednou dostali elektrickou ránu, se nevrátí. Okolo plotu je možno natáhnout na 50cm vysoké kůly silonový vlasec, o který když šelma zavadí, zpustí se siréna, která začne vydávat odstrašující zvuky. K odstrašování vlků je možno i užívat hadrového panáka, kterému by se jednou za čas měnily šaty, aby vypadal jako člověk. Důležitou roli při hlídání ovcí může sehrát jakýkoli pes.
Neponechávat ovce na pastvě bez dozoru. K hlídání je dobré mít velké ovčácké psi, s nimiž se vlci neodváží střetnout, protože by jim mohli způsobit zranění, znevýhodňující vlka při lovu. Mezi ideální psí rasy sloužící k hlídání ovcí před šelmami u nás patří slovenský čuvač, balkánský šarplaninec a kavkazský ovčák. K hlídání ovcí je nutné, aby pes měl i patřičný výcvik a aby byl u stáda vychováván od štěněte, protože pak bude považovat stádo za svou smečku a bude ji bránit.
Doposud se vlci hlavně zaměřovali na ovce a kozy, ale jsou známy případy, kdy vlk ulovil pštrosa nebo daňka. Rys hlavně lovil ovce a slepice, ale v roce 2006 je znám případ útoku na daňka. Poslední dobou už jsou domácí zvířata poměrně dobře hlídána a je na nich hlášeno méně škod. Šelmy se nyní hlavně zaměřují na vysokou zvěř v lese.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama