Šelmy a člověk

17. září 2007 v 1:13 | Tomáš Krajča alias Canis lupus |  VELKÉ ŠELMY(vlk, rys, medvěd)
Velké šelmy jsou důležitou součástí přírody. Samotný vlk spolu s člověkem byl kdysi nejrozšířenějším tvorem na Zemi. Pro člověka byl pouhým konkurentem v lovu. Však "nepřítelem" se stal, až když vlk začal lovit člověkovi domácí zvěř. Ale ve skutečnosti šelmy loví tam, kde využije nejméně energie k získání potravy a nehlídaná stáda patřící člověkovi jsou ideálním zdrojem. Ještě dnes je mnoho lidí přesvědčených, že vlk a rys jsou krvelačné bestie. Však toto zdání je výsledkem kombinace lidské nevědomosti a pocitu, že člověku vše v přírodě náleží. Mnozí Myslivci nemají v lásce šelmy, protože od doby, kdy se začali vracet do přírody, jimi lovená zvěř se stala ostražitější a zdravější, a pro myslivce hůře ulovitelná.
Co se týče vlka, tak začal žít spolu s člověkem. Zhruba před 100000 lety začali první vlci žít spolu s člověkem. K úplné domestyfikaci vlka došlo zhruba před 15000 lety. Z to rys byl dlouhou dobu neznámý a záhadný. Roztahování člověka a neregulovaný lov na mnoha místech vedl k vymizení jak vlka tak rysa, ale i mnoho dalších živočichů.
V historii vlci byli nemilosrdně vybíjeni, mnohdy kvůli pověrám a legendám, hlavně v Evropě, ale pak i později, kam se dostali evropsky smýšlející lidé, jako v Severní Americe, Japonsku. V USA nastal v 18. století vysloveně pogrom na vlky. Vlk byl spojován s nežádoucími indiány. Vypisovaly se odměny za dopadení vlka do doby, kdy, se lidé ujistili, že se vlka úplně zbavili. Koncem 80. let 20 století se do Beskyd vrátil rys na trvalo.
Aldo Leopold přirovnává ve svém díle A Sand County Almanac, vlka jako ochránce života, což má význam v Aldově výrazu "myslet jako hora". Leopold vyprávěl, jak kdysi ve třicátých letech zastřelil vlčici, která chránila svá vlčata. Na té hoře žili vlci se spárkatou zvěří v rovnováze života. V okamžiku, kdy myslivci vyhubili vlka jako škodnou, došlo k přemnožení spárkaté zvěře. A navíc ovčáci, do té doby ostražití, vypustili svá stáda ovcí, přičemž došlo doslova k vypasení hory. Prudké deště vyplavily zeminu, a tak se z dříve zalesněné hory stala skalnatá pustina.
V roce 1995 se v Beskydách natrvalo usadil vlk. I když je to šelma v naší republice zákonem chráněná, stále dochází k jejímu ilegálnímu odstřelu. Není tím vina ani tak averze obyvatel k této šelmě, jako vidina myslivecké trofeje. Je třeba se pozastavit nad tímto smutným faktem a zasadit se o nerušené splynutí vlka s obyvatelstvem a krajinou.
S výzkumem vlků už začal zoolog Adolf Murie, který v letech 1939 až 1941 přebýval ve srubu v národním parku Denaily na Aljašce a pracoval zde na první podrobné studii o vlcích. Jeho kniha "The Wolfes of Mount McKinley" se zařadila mezi terénní biologie. Také kniha Farley Mowata, Nedělejte paniku, mezi prvními ukazovala pravou tvář vlků. Mezi lidmi, kteří mají prvotní přínos ve výzkumu rysů, patří Waldemar Lindeman, který v roce 1935 našel v Bělověžském pralese dvě slepá rysí mláďata, Mur a Linka, které vzal domů a odchoval je až do jejich dospělosti. O 35 let později, Lindemanovy poznatky pak srovnával Ludvík Kunc, který odchovával dva rysí mláďata z ostravské ZOO, Sixiho a Pištu. Také Pavol Hell, který v 70. letech začal v 70. letech 20. století s telemetrickým pozorováním rysů na Slovensku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama