Terraforming

17. září 2007 v 0:46 | Tomáš Krajča alias Canis lupus |  FUTURISMUS
Lidská populace roste, tak je možné, že bude expandovat na jiné planety. Na cizích planetách mohl by žít v budovách vytvořených pro ochranu člověka, před podmínkami na planetě, nebo může planetu si přizpůsobit.
Pojem Terraforming se poprvé objevil roku 1949 ve sci-fi románu Jacka Williamsona a znamená to formování, přizpůsobování planety. Tehdy to byla jenom fantazie, ale dnes už to je možné. Lidé, kteří v budoucnosti budou kolonizovat planety, vždycky nenarazí na ty, které budou ideální k životu na nich, nebo budou si muset své příští domovy přizpůsobit.
Nejbližší planetou, kterou lidé plánují osídlit, je Mars. Dochází na něm k výkyvu teplot od -133 až +22 °C. Pro člověka je tam nedostatek vzduchu a příliš nízký tlak. Převažuje tam CO2. V jeho atmosféře chybí ozonová vrstva, která by chránila obyvatelstvo planety před UV zářením. Na jeho povrchu jsou stopy po činnosti vody a nacházejí se tam ledové čepice, ve kterých jsou bublinky vzduchu.
Muselo by se planetu zahřát, například vytvořit skleníkový efekt, tak jak se to podařilo lidem na Zemi. Vypouštěním skleníkových plynů a spalováním povrchu Marsu. Astronom Karl Sagan navrhovat v 70. letech minulého století pokrýt ledové čepice na Marsu tmavou hmotou, která by přitahovala, což by způsobilo potřebné oteplení. Sagan taky navrhoval, aby na Marsu byly vysazeny rostliny schopné života na ledu. Tato metoda inspirovala dnešní vědce. Podle jejich teorií stačí dopravit na Mars zelené rostliny, nebo geneticky upravené mikroorganismy. Baktériím stačí k životu uhlík, kyslík, vodík, dusík a fosfor, a to i v podmínkách a prostředí, které vyšším organismům a člověku nesvědčí. Díky působení bakterii časem vzniknou podmínky pro první rostliny a organismy. Na počátek by byly ideální autotrofní organismy, které si kyslík a potravu vytvářejí pomoci fotosyntézy. Však jsou odpůrci tohoto plánu, aby se nezavleklo na jiné planety cizorodé prvky. Dnes již jde upravit DNA. Vytvořit sebevražedný gen, který dovolí vyplnit mikroorganismům jejich práci a po x-té generaci se sami zahubí.
Někteří vědci uvažují o továrnách na vzduch, nebo očišťování atmosféry. Americký přírodovědec Klaus Lackner údajně vynalezl umělé stromy, které nasávají ze vzduchu CO2 podobně jako rostliny při fotosyntéze a dokáže jej skladovat. Jeden tento umělý strom tvaru a velikostí fotbalové branky, by prý dokázal odstranit 90 tun ročně.
Takováto proměna může trvat mnoho let. Však pokud by se podařilo proměnu Marsu, lidé už by nemuseli nosit skafandry. Z počátku bylo by třeba, aby se obyvatelé chránili před UV zářením a používali dýchací přístroje.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama