Válka

17. září 2007 v 0:45 | Tomáš Krajča alias Canis lupus |  FUTURISMUS
V dějinách se nejčastěji setkáme s válkami a bitvami, velkými vojevůdci, kteří se snažili získat kus světa. Pro mnoho lidí je válka symbolem zla, protože války přinášejí mnoho vojenských a nevinných objetí. Válka donutila lidi dělat nejzrůdnější věci. Někteří lidé se naopak dívají na válku, jako určitého regulátora populace. Lidé bojovali z různých důvodů, jako náboženství, pomsta, vláda, území, zdroje, politika, svoboda. Právě kvůli válkám vzniká mnoho objevů, hlavně v technice a medicíně. Když válka skončí, lidstvo pak její vynálezy využívá. Ne všechno jde pak využít. Pro boj začaly se používat nemoci, bakterie, radiace. Však vše co je vynalezeno pro mír nemá vždy mírové využití. Alfréd Nobel vynalezl dynamit, aby horníkům usnadnil práci a díky dynamitu vydělal i mnoho peněz. Jeho vynález byl začat používán jako zbraň.
Aby docházelo co nejméně k válce, byly pokusy o vznik spojenectví, proti kterým by se nikdo neodvážil bojovat, aby jeho členové řešili své spory mírovou cestou, jako v NATO. Vznikaly také organizace, které se snaží zabránit válce a jejich úkolem je využívat armádu, k udržování míru jako OSN. V dějinách, často bezpečí bylo vykoupeno svobodou. Obecně na světě panuje názor, že je lepší řešit vše mírovou cestou, ale válka je někdy jediným východiskem.
V první polovině minulého století se udály dvě světové války, které měly vliv na vývoj celého světa. Zemřelo v nich mnoho lidí a došlo k velkému postupu v technologickém vývoji lidstva. Po nich se skoro celý svět začal snažit o zamezení dalších válek. Posledních pár let dochází k bojům na blízkém východě. Říká se tomu boj s terorizmem. Boj, kterého se začal účastnit zase celý svět. To přivede člověkovi do hlavy myšlenku, jestli to je třetí světová válka.
Jednou jsem slyšel, že nevíme čím budeme bojovat ve třetí světové válce, ale její následky budou takové, že v té čtvrté budeme bojovat už jen klacky a kameny. Dnes můžou bojovat všechny státy, ale výsledek by nemusel mít žádného vítěze ani poraženého.
Armáda budoucnosti
Po tisíce let lidé bojovali meči, oštěpy, stříleli z luku a jezdili do bitvy na koni. Pak se začal používat střelný prach. Obrat ve zbrojení přišel v první polovině minulého století, v první a druhé světové válce, kdy se začaly používat a testovat nové zbraně, jako letadla, tanky, rychlopalné zbraně, ale také chemické, biologické a jaderné zbraně. Dnes vývoj jde dál a vyvíjejí se nebezpečnější, méně náročné a účinnější zbraně.
NATO plánuje, nejvíce používat malé vojenské jednotky, které přiletí na místo, vykonají práci a rychle zmizí. Pentagon plánuje v roce 2008 zavést nový systém vybavení pěchoty (OBJECTIVE FORCE WARRIOR). V prosinci 2003 ve Waršawě se začalo hovořit o rozjetí polského programu "vojáka budoucnosti" a taky o novém systému příštího bojového pole - Future Combat Systém (FCS). Iniciátorem byl Gliwický Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych.
Helma vojáka v budoucnosti by měla mít vestavěný nektovizor, tepelné senzory, videokameru. Ochrana očí by měla sloužit jako dva monitory. Lehká syntetická uniforma by měla být nepromokavá, ohnivzdorná. Spíše to bude skafandr schopný provádět diagnózu zdraví svého majitele, léčit drobné zranění a chránit při chemickém a biologickém útoku. K uniformě patří neprůstřelná vesta, baterie, která bude dodávat energii vojákovy výbavy. Boty budou upravitelné dle potřeb. Podrážky se vymění, podle podkladu, po kterém se bude chodit. V podrážkách měly by bít vbudovány detektory informující o možném výskytu min. Zbraně měly by mít inteligentní zaměřování. Voják měl by být skoro nepřekonatelný, ale často i ta nejnovější technologie se nemůže vyrovnat lidskému instinktu, intelektu a vynalézavosti.
Modernizaci nepodléhá vybavení samotných pěšáků, ale i vozidel, letadel a plavidel. Mezi nejnovější letadla patří F-22 Raptor. Jedná se o výškový letoun, kterého povrch je z RAF-materiálu, který pohlcuje radarové vlny jako "neviditelné letadla" B-2 a F-117. Jeho manévrovací schopnosti patří k jedním z nejlepších u vojenských letadel. Má kryté trysky, což mu zabezpečuje, že bude nezaměřitelný pro tepelně naváděné rakety. Nepoužívá pověšenou výzbroj. Využívá možnosti pumovnice.
Dalším vyvíjeným letadle je X-43A, jež v březnu 2004 překonalo rychlost mach 7. V X-43A není umístěn raketový ani obyčejný motor, jaký používají stíhačky, ale je v něm nadzvukový náporový motor. Princip pohonu je ten, že většinu paliva si stroj získává z atmosféry. Nejsou zde žádná čerpadla, která by přečerpávala palivo. Při nadzvukové rychlosti dochází ve spalovací komoře ke kompresi vzduchu. Pak, když se atmosférický kyslík smísí s tekutým vodíkem, vznítí se směs, tak dochází k výstřiku žhavých plynů. Tím letadlo má velmi málo paliva a je velmi lehké. Letadlo dosáhlo rychlosti 7700km/h, což je mach 7.
Za posledních pár let se stalo trendem používat nepilotovaná letadla, sloužící k průzkumu. Američané začali používat vojenské roboty Pack Bot Scout od firmy iRobot, kteří jsou schopni ničit miny, důkladně prozkoumat terén za různých klimatických podmínek. Díky nim se nemusí na mnoha místech nasazovat lidské životy. Mezi nevýhody těchto robotů patří nedostupnost do terénu, kde se dostane člověk, nejsou schopni poskytnout lékařskou pomoc. Oproti živým vojákům nejsou odolní proti elektromagnetickému boji. Od roku 2005 americká armáda v Iráku také používá roboty SWORDS, které jsou schopny boje.
Světlo jako zbraň
V televizi občas vídáváme, jak někdo používá laser jako zbraň. Je to jedna z věcí, kterých člověk již dosáhl. USA a izraelská armáda už delší dobu spolupracují nad laserovou leteckou obranou. Jedná se o chemický laser, taky zvaný COIL, což znamená Chemical Oxygen-Iodine Laser. Od jiných chemických laserů se odlišuje tím, že nezáří na vibračním přechodu, ale na elektronovém přechodu. Negenerovanou energii se chemickou cestou převede do formy laseru. Vlnová délka laseru při palbě je 1,315mm.
První testy byly provedeny v roce 2000. Jako cíl byly použité rakety Kaťuša. Když radar zachytil letící raketu, dal signál laseru, který pak raketu zneškodnil. Laser potřeboval velké množství energie a musel být umístěn na stabilní palebné pozici. Dnes se pracuje na umístění na této zbraně velké vojenská vozidla. Podobný systém nazvaný YAL-1AAirborne Laser už montuje americké letectvo na palubu upraveného nákladního Boeingu 747. Výhodou je, že se ušetří miliony za rakety, protože se používá chemická látka, která stojí jen pár tisíc.
Toto není jediná zbraň, kde se používá nějaké záření. Firma XADAS pracuje nad elektrickou zbraní, která zjonizuje vzduch infračerveným paprskem do určité vzdálenosti. Následovně plazmou projde elektrický výboj.
Útok z vesmíru
Nejedná se o science žádnou fantazii, ale projekty na kterých pracovaly ty nejmocnější státy své doby.
První projekty útoku z vesmíru pocházejí již z před druhé světové války. Jedná se o německý Silbervogel. Mohli bychom říct, že se jedná o první raketoplán. Dnes se pro lety do vesmíru používá chemický tryskový motor. Do reakční komory se vstříkne reaktivní palivo a kyslík. Pak se vytvoří jiskra, nebo se jiným způsobem zvýší teplota, a tlak který vznikne, je vypuštěn tryskou s velkou sílou. Stejně tak bylo u tohoto raketoplánu, ale měl regenerativní chlazení. Na svou dobu to byl nadčasový pohon. Vlastní palivo chladilo trysky, tím bylo předehřáté a dříve reagovalo. Nad tímto raketoplánem se začalo pracovat v roce 1935 podle plánů Rakušana Dr. Eugena Sängera. Když přišla druhá světová válka, a začaly se hledat způsoby, jak zaútočit na Ameriku, tak se našlo uplatnění pro Sängerův raketoplán. Na štěstí válka skončila dřív, než raketoplán byl dokončen. Výkony tohoto pohonu převyšovali, ve své době, běžně používaných strojů jako V-1, V-2, Me-163 Komet nebo tryskové japonské letadla sebevrahů, Baka. Tah motoru byl 1 MN. Výtoková rychlost spalin byla 3048 m/s, na rozdíl od později vyvinuté V-2 u níž výtokovou rychlosti spalin byly 2000 m/s. Prázdná hmotnost letounu měla byla vypočtena na 10 tun a k tomu v pumovnici měl stroj nést bombu o hmotnosti 3,6 tuny. Raketoplán měl startovat z 3 km dlouhé kolejnice a ve stratosféře měl dosahovat rychlosti 22 100km/h.
Když začal vesmírný program jak na sovětské, tak na straně USA, začalo se hovořit o vesmírné obraně proti útoku nepřátelské strany. Jednalo se hlavně o americký program SDI (Stradegic Defensive Initiative), reportéry taky nazýván "hvězdné války". V roce 1983 James Abrahamson, tehdejší šéfem kosmického velitelství USA prohlásil: "Během patnácti až dvaceti let rozmístíme okolo Země několik set družic začleněných do systému strategické obrany. K vesmírnému arzenálu měly patřit elektromagnetická děla, družice se samostatně naváděnými malorozměrnými raketami, indukční děla, chemický laser. Smlouva OSN z 1967 roku zakázala na oběžnou dráhu umísťovat jaderné zbraně. Tyto zbraně měly údajně sloužit k obraně, ale útok na pozemní cíle byl by pro ně taky možný. Údajně projekt byl neuskutečněn a po pádu železné opony se přestalo o tom hovořit. Co se týče sovětské strany, tak nejsou známy žádné údaje. Jedině kolují fámy, že ještě dnes mají Rusové na oběžné dráze jaderné zbraně namířeny na americká města, ale co je na tom pravdy to se jen tak nedovíme
Nyní je vyvíjen vojenský raketoplán X-37 Boeing, jenž by měl plnit průzkumné i vojenské úkoly. Dalším projektem je X-41 Boeing, který je utajovaný, ale některé zdroje tvrdí, že se jedná o vesmírnou útočnou raketu schopnou zasáhnout libovolné místo na zemi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama