Vlčí hlídky

17. září 2007 v 1:07 | Tomáš Krajča alias Canis lupus |  VELKÉ ŠELMY(vlk, rys, medvěd)
Vlčí hlídky existují od roku 1998 a spolu s Hnutím Duha, Hnutím Beskydčan, Správou CHKO Beskydy a ČSOP Rožnov pod Radhoštem se aktivně zapojují do ochrany velkých šelem. Hlavním úkolem vlčích hlídek je monitoring velkých šelem (vlk, rys, medvěd). Jejich pobytové znaky jsou důkladně dokumentovány a vzniklé materiály jsou předávány na správu CHKO Beskydy. Svou dobrovolnou činností doplňují malý stav pracovníku CHKO Beskydy. Od roku 2003 se vlčí hlídky rovněž zabývají dalších chráněných živočichů, a to: tetřev hlušec, jeřábek lesní, vydra říční, kočka divoká, tetřev hlušec, jeřábek lesní, různí dravci sovy jako puštík bělohlavý.
Dále úkolem vlčích hlídek je zabraňovat pytlačení velkých šelem. Vyvěšují informativní letáčky, na posedy a kazatelny cedulky upozorňující lovce na to, že "území střeží vlčí hlídky". Jejich úkolem je taky informovat o velkých šelmách. Dále také hledají újediště, jejichž funkce je dravce nalákat. Nejčastěji se konají vlčí hlídky v zimě, kdy šelmy jsou nejčastěji loveny, hlavně kvůli kožešině. Hlídky se zaměřují na monitoring masitých újedišť (viz. Lov šelem), které jsou dobrovolnými hlídkaři a oznámen místní veterinární správě, která zahájí šetření a přikáže odstranění návnady, pokud tak myslivci neučiní již v průběhu šetření.
Vlčí hlídka má 2 až 5 členů. Do terénu vyráží ráno po východě slunce. Celý den je v terénu a hledá pobytové znaky výše uvedených organismů. Na základnu se většinou vrací až po setmění. Vlčí hlídky zásadně nevyužívají pro svůj pohyb v lese žádná motorová vozidla, naopak se snaží proti neukázněným motorkářům rázně zakročit. Vlčí hlídky svým pobytem v terénu doplňují nedostatek terénních pracovníků správy CHKO Beskydy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama