Vlk obecný

17. září 2007 v 8:42 | Tomáš Krajča alias Canis lupus |  VELKÉ ŠELMY(vlk, rys, medvěd)
Vlk obecný (Canis lupus):
TŘÍDA: savec (Mammalia) ŘÁD: šelma (Carnivora) ČELEĎ: psovití (Canidae) ROD: pes (Canis) DRUH: Vlk obecný (Canis lupus)
Má mohutné tělo a vytrvalé dlouhé nohy. Je vysoký 66-81 cm, dlouhý do 170 cm. Jeho hmotnost se pohybuje od 16 do 70 kg, záleží od podruhu, průměrně v Evropě od 35 do 45 kg. Barva srsti je velice variabilní, od bílé, přes rezavou a šedou k černé, u nás nejčastěji šedá s hnědavými tony, břicho bělavé. Mají letní i zimní srst, která nepropouští tělesné teplo. Oči mají žlutou barvu. Oháňka je dlouhá a svěšená. Zubní vzorec je 3142/3143, má 40 zubů. Jeho hlavní potravou je maso.
Vlk žije 8 až 10 let v zajetí se dožívá i 16 let.
Rozdíly mezi vlkem a psem:
Rozeznat většinu psích plemen od vlka není těžké, ale existují plemena, která jsou mu velmi podobná - např. německý ovčák, husky, malamut nebo laika. V případě československého vlčáka a jiných kříženců vlka a psa, bývá jejich rozeznání ještě těžší.
Vlci nosí ocas volně svěšený dolů, zatímco psi většinou nosí ocas zdvižený a často stočený. Psi nemají ocasní pachovou žlázu. Vlci se páří pouze jednou do roka, zatímco většina psů dvakrát. Psi mají větší počet štěňat v jednom vrhu. U velkých plemen není 12 štěňat výjimkou, vlci většinou mají 3-6 mláďat. Vlci mají hrubší krk s límcem z prodloužené srsti, široká hlava a trochu šikmo postavené oči. Pes má kratší pysk (s výjimkou kolie a skotského ovčáka). Pes má oproti stejně velkému vlku až o 30 % menší hmotnost mozku.
Československý vlčák-kříženec vlka a psa
autor: Jana Pospíšková
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Miriri Miriri | 19. září 2007 v 13:18 | Reagovat

Musím podotknout, že skotský ovčák je druhý název pro kolii. Je to stejné plemeno.  Jinak super blog.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama