Chod civilizace

25. srpna 2008 v 21:47 | Tomáš Krajča alias Canis lupus |  FUTURISMUS
Jak nakrmit svět?
Lidí na Zemi přibývá a způsobů získávání potravy přibývá pomaleji. Dvě třetiny lidstva dnes trpí nedostatkem potravy. Chronické podvyživení postihuje v dnešní době více jak 800 milionů lidí a nejvíce je to patrné v subsaharské Africe, kde je podvyživeno 34 % populace. Hrozba hladu bude v následujících desetiletích viset nad miliony lidí. Každých šest vteřin na Zemi hladem zemře člověk. V roce 2005 v naší republice byl přebytek obilovin, který by mohl nakrmit mnoho lidí z rozvojových zemí, ale rozhodlo se, že se tato plodina využije jako palivo. V létě 2005 byl celosvětový koncert a lidé po celém světě podepisovali petici před summitem G8 (osm nejbohatších států světa) kde se řešilo problémy s hladem a zadluženými státy v Africe. Podle FAO (Fond And Agriculture Organisation OF UN) množství lidí trpících hladem do roku 2030 klesnout na třetinu.
Jedna z variant je manipulace u rostlin a zvířat s jejich DNA, což má mnoho odpůrců. K zemědělské výrobě je dnes dostatek půdy, z kterých se pomocí nových technologii bylo by možné získat velké množství potravy, ale tyto půdy sou nevyužité. Je možné vystavět komplexy, kde v několikapatrových budovách pěstovaly by se rostliny, kterým by byly dostačovány podmínky podobné jako v přírodě. Bylo by možné odsolovat vodu a tuto vodu, nebo vodu, která se nadchází pod pouštěmi by se je podařilo zavlažovat, z na pouštích by vznikly zahrady. Moře je možno využít, jako velké farmy na pěstování mořských plodů. Umělý chov mořských živočichů je dnes na dvojnásobné úrovni oproti osmdesátým létům minulého století.
Opačným problémem je obezita. Obezita je v současné době považována za jedno z nejčastějších chronických onemocnění, které díky své závažnosti významně zkracuje život. Je spojena s četnými zdravotními riziky a těžká obezita ve věkové skupině 25 až 35 let má za následek až dvanáctkrát vyšší úmrtnost. Je paradoxem, že lidé umírají hladem a zároveň přejídáním. USA je nejobéznější stát na světě a mnoho jídla tam skončí na smetišti. Ke vzniku obezity obvykle dochází, když je příjem energie vyšší než její výdej. Bylo prokázáno, že dispozice ke vzniku obezity jsou dány též geneticky. Pokud jsou oba rodiče obézní, je pravděpodobnost výskytu stejného problému u jejich potomka až 80%. Zajímavým zjištěním je také fakt, že u novorozenců s nízkou porodní hmotností je riziko pozdější obezity vyšší než u novorozenců jejichž porodní hmotnost je normální či vyšší. Vliv na tělesnou hmotnost má celá řada hormonálních látek, jako jsou např. růstové hormony, pohlavní hormony, a hormony nadledvinek, které zpětnou vazbou ovlivňují výdej a příjem potravy. Jedním z faktorů mající za vinu obezity je špatné stravování a malé množství pohybu.
Nedostatek a odpad
Kdysi si lidé mysleli, že zdroje země jsou nevyčerpatelné. V případě nouze šli lovit o pár kilometrů dál, nebo těžit suroviny za kopec. Krize týkající se surovin se objevila teprve před několika lety. Cena důležitých a nezbytných surovin se začala zvedat. Už několik let v Ostravské uhelné pánvi jsou uzavřeny všechny uhelné doly a na Karvinsku se zavírají. Hledají se nové zdroje fosilních paliv, nebo něčeho co by je nahradilo.
Ropa je černá krev Země. Ropa se dnes většinou těží na pouštích a v mořích. Kvůli ní vznikaly války, jak v Perském zálivu. Hořelo tam 600 vrtů a do vzduchu se denně dostávalo 22000 t ropy. Kvůli ropě se často ničí krajina, jak na Aljašce. Ropa z poškozených tankerů zahaluje mořskou hladinu, zabíjí všechno živé, co se jí dostane do cesty a znečišťuje na velice dlouho životní prostředí. Emise z automobilů, z ropných paliv, znečišťují ovzduší a způsobují oteplování planety. Ropa dokáže hodně zničit, ale dnešní svět je na ni závislý. Z ropy se dělají asfalt, mazut, benzín, plasty, které se používají dnes všude. Tato drahocenná tekutina nám má vydržet okolo čtyřiceti let. Jako o možném nástupci ropy se dnes mluví o biomase. Z obilí se dá vyrobit bionafta, škrobem lze dnes nahradit některé plasty. Jednou z mnoha cest je recyklace plastů.
Uhlí je fosilní palivo využíváno od dávna. Lidem má vystačit 200 let. Vadou uhlí je, že při jeho spalování se do vzduchu dostává hlavně skleníkový plyn CO2. Kromě uhlí začíná být problém i s křemíkem, který do roku 2010 má být vyčerpán a má být nahrazen v počítačích diamantovými součástkami. Problémem jsou rudy. Ideální řešením by bylo brát kovy z asteroidů, v naší sluneční soustavě ale cena těžby by přesahovala zisk ze získaného kovu.
Naší planetu trápí rakovina zvaná odpad. Už děti ve školce se učí recyklovat odpad. Ten končí na skládkách, v moři, pod zemí, ve spalovnách, nebo se recykluje. Nejrozšířenějším odpadem jsou plasty, které se rozkládají stovky let. V České republice se ročně vyhodí na 200 000 mil.kusů PET lahví. Pod tím se schová až 15 000 tun odpadu. Vyráběny z ropy, jejíž cena stoupá a vzhledem k situaci ve světě v nejbližší době určitě nezlevní. Kromě toho je ropa neobnovitelným energetickým zdrojem. Mnoho odpadu, který leží na skládkách, může být znovu předělán na nové nádobí, oblečení. Z kovů by bylo možné vystavět nové lodě, letadla, auta. Mnoho kovového odpadu končí pod vodní hladinou, nebo na vrakovištích. Zase organický odpad je možno využít ke kompostování. Je mnoho toxických látek, se kterými si příroda neporadí. Ty by se měly držet ve speciálních skladech
Odpad na skládkách zabírá mnoho místa, tak končí ve spalovnách. To s sebou ovšem nese problémy, protože klasické spalování produkuje exhalace, které ničí ovzduší. V posledních letech se začaly objevovat plazmové spalovny. V současnosti se plazmové technologie využívá především při odstraňování vysoce nebezpečných odpadů, jako jsou nejrůznější chemické a bojové látky, explozivní materiály, střelivo a výbušniny, ale může posloužit i při likvidaci odpadu jaderného. Zde se však více používá technologie izolace některých zvlášť nebezpečných složek.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Martin Špitt Martin Špitt | E-mail | 29. září 2009 v 22:26 | Reagovat

Založím plazmovou spalovnu ve Šternberku.Oxidem uhličitým budu krmit řasy. Vše je vymyšlené a na sebe navazuje. Obrátím fotosyntézu, Kdo mi pomůže ?  M.Špitt

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama