Co dělat při setkání s medvědem?

25. února 2011 v 8:00 | Tomáš Krajča alias Canis lupus |  VELKÉ ŠELMY(vlk, rys, medvěd)


Když jdete někam, kde se vyskytují medvědi, neměli by jste na sebe stříkat deodoranty ani žádné spreje, protože medvědy přitahují exotické vůně. Mnoho parfémů voní jako ovoce. Jako mnoho živočichů i medvěda odrazuje lidský pach. Takže si zapamatujte, že medvědi nepůjdou za zpocenýma kluky, ale půjdou za voňavými holkami. Je dobré, aby o vás medvědi věděli, a proto je vhodné diskutovat s přáteli, poklepávat turistickými holemi, nebo občas posmrkávat. Člověk je nejobávanější tvor v přírodě a i medvěd se mu radši vyhne.
Jídlo, pokud možno, mějte pachově izolované a nearomatické. Pokud už přespáváte v místech výskytu medvědů, tak spěte ve stanu. Kolem stanu by bylo dobré, aby jste označkovali teritorium, ovšem nejlepší je aby značkování provedl muž, který má v moči testosteron. Jídlo skladujte a vařte minimálně dvacet metrů od stanu. Jídlo a nádobí od jídla pověste do pachově izolovaného pytle na strom dostatečně vysoko, aby se k němu nedostal medvěd. Měli by jste také stanovat minimálně dvacet metrů od vodního zdroje, protože mohl by se objevit hladový nebo žíznivý medvěd.
Kdyby jste přímo potkali medvěda, nedívejte se mu do očí, nedělejte žádné prudké pohyby a neutíkejte. Medvěd dokáže hodně dlouho běžet déle jak padesát na hodinu. Nepomáhá ani utíkat z kopce. I když se to nezdá, medvěd je velmi mrštné stvoření.
Při setkání s medvědem pomalu odcházejte z místa a dělejte, že medvěda nevidíte. Kdyby jednak medvěd za vámi šel, neutíkejte. Nechte mu na zemi kousek oblečení nebo jídla, aby to medvěda zabavilo. Kdyby vás jednak medvěd sledoval, tak vylezte na nejbližší vysoký strom. Dospělí medvědi jsou mnohdy moc těžcí na to, aby vylezli na strom. Spíše by jste mohli čekat, že se za vámi vydají medvíďata.
Pokud nemáte možnost vylézt na strom, tak se stočte do klubíčka a počkejte, až medvěd odejde. Mnohokrát se stalo při útoku na člověka, že medvěd například člověku zlomil ruku, člověk bolestí omdlel, přestal se hýbat a medvěd ztratil zájem. Může se stát, že medvěd bude do vás šťouchnout a bude se snažit vás převalovat. Musíte to vydržet, i kdyby to mělo trvat několik hodin. Občas medvěd může čekat někde poblíž a sledovat, co jste zač.
Pokud by se stalo, že by jste potkali medvídě, nehrajte si s ním. Na blízku je pravděpodobně jeho matka, která se o něj bojí a hrozí, že by na vás zaútočilo. Proto odejděte z toho místa.
V dnešní době se dá koupit pepřový sprej na medvědy, který zaručeně medvěda zažene. Zde si můžete stáhnout leták, kde se dočtete o medvědech mnohem více.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Mirko Mirko | 18. března 2016 v 13:44 | Reagovat

Doporučuji mít vždy při ruce kvalitní pepřový sprej na medvědy:

http://www.paralyzery-vychytavky.cz/peprovy-sprej-na-medvedy/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama