Migrace šelem

15. února 2011 v 20:11 | Tomáš Krajča alias Canis lupus |  VELKÉ ŠELMY(vlk, rys, medvěd)
migrace

Fragmentace krajiny je dnes s destrukcí biotopů a pytláctvím, velmi silným faktorem ohrožující ne jen velké šelmy, ale mnoho dalších živočichů. Krajina je fragmentována pomoci zástavby, dálnic, plotů. Tím je narušena možnost živočichů se volně pohybovat. Úkolem migračních koridorů je propojit území, na nichž žijí metapopulace živočichů, aby mohly spolu komunikovat.
Migrace je přirozená a je to životní nutnost. Živočichové migrují, protože hledají potravu partnera, nové teritorium. Někdy vzniklá dálnice rozdělí dostačující teritorium živočicha na dvě nedostačující. Tomu to živočichovi pak nezbývá než se snažit překonávat rušnou cestu aby přežil, pokud ho ovšem dříve nesrazí nějaké vozidlo, v čemž nás utvrzuj fakt, že ročně na naších cestách zemře tisíce zvířat.
Někdy se můžeme setkat jak politici nebo novináři vtipkují, že přechody pro medvědy nefungují, nebo že ochranáři budou dělat živočichům směrovky. Ve skutečnosti medvěd je jedno z nejcitlivějších zvířat a když koridor přizpůsoben medvědovi, je to přizpůsobený všem živočichům. Co se týče nasměrování, mnohdy postačí, aby v okolí migračního nadchodu nebo podchodu byly keře a stromy, které zajistí živočichům pocit bezpečí a živočichové je budou využívat, jak se podařilo potvrdit v Mostech u Jablunkova, kde na lesním koridoru v období klidu (sněhová kalamita nebo uzávěrka cesty kvůli opravě mostu) byl potvrzen výskyt vlka a rysa zároveň. Při výzkumu úmrtnosti živočichů na silnicích bylo zjištěno, že největší úmrtnost je v blízkosti remízků a nebo dokonce na již dříve zmíněném migračním koridoru, kde v roce 2008 měl stát migrační nadchod.
Ve Španělsku žije rys pardálový(Lynx parfinus), což je, díky fragmentaci silnicemi a dálnicemi Pyrenejského poloostrova, nejohroženější kočkovitá šelma na světě. Dnes jich žije ve volné přírodě 100-200 jedinců. Na malých územích vznikají populace, které degenerují. Na cestách neumírají jenom rysové, ale i jejich potrava.
migrace

V Evropě je mezi státy snaha vytvořit síť (EKONET), která by pomáhala živočichům volně migrovat. V České republice tento problém řeší USES (územní systém ekologické stability)Většinou k migraci jsou využívány pole, lesy, remízky, louky, pohoří, říční toky. Co se týče migrace v české republice, tak již jsem něco zmínil v článku o velkých šelmách v ČR. Co se týče migrace, jsou tři oblasti výskytu šelem, kde je větší pravděpodobnost migrace šelem větší. Jedná se o karpatskou oblast, severní a jihočeskou.
V karpatské oblasti dochází k pohybu živočichů z Polska a Slovenska do Slezských Beskyd. Ze slezských Beskyd přes Jablůnkovský průsmyk do CHKO Beskydy. Jedná se prakticky o klíčové místo pro udržení populace šelem v České republice. Od tamtu šelmy zabírají teritoria v části CHKO Kysuce, která je od zbytku Slovenska odříznutá zástavbou, dálnicí a řekou. Z Beskyd mají šelmy možnost se dostat do Bílých Karpat, kde dochází k pohybu živočichů mezi námi a Slovenském. V této oblasti jsou prokázány všechny tři velké šelmy.
Z Karpatské oblasti je možnost pohybu přes Lipník, Oderské vrchy a vojenský újezd Libavá, Odkud se pak živočichové dostanou do Jeseníků. Z Jeseníků mají šelmy možnost se pohybovat pohoří a VHKO, které je překrývají. Jedná se o Jeseníky, Orlické hory, Krkonoše až České Švýcarsko. V této oblasti je stabilní výskyt rysa, ale je tu i možnost migrace vlků z severu z Německa a Polska.
Nejizolovanější je jihočeská oblast. V 70. letech minulého století na Šumavě bylo vysazeno několik rysů. Od tamtu se rysové rozšířili do okolních pohoří, do Německa a jsou dokonce záznamy výskytu rysa z Českého krasu u prahy. Izolovanost této oblasti a pytláctví je silným ohrožením pro zdejší populaci.

migrace
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama