Pevnost v Marklovicích

8. února 2011 v 10:26 | Tomáš Krajča alias Canis lupus |  PETROVICE U KARVINÉ

zbytky pevnosti
Dnes si málo obyvatel Petrovic u Karviné uvědomuje, že v části Dolní Marklovice se nacházela tvrz. Nachází se u česko-polské hranice, na poli na jih od dřevěného kostela Nanebevstoupení Páně.
Jednalo se o kamennou nebo zděnou věž na ostrůvku cca 20m širokém, obehnaném asi 10m širokým vodním valem širokým 14m, okolo kterého pravděpodobně byl ještě jeden vodní příkop. Vodní příkop zásobován vodou z nedaleké řeky Petrůvky. Vstup do areálu byl ze severu a do samotného jádra zase od jihu. Pevnost pravděpodobně tvořila jádrovou část tehdejších Marklovic.
První zmínky o tvrzi jsou z 1305 roku v soupise vsí odvádějících desátek vratislavskému biskupství. Tvrz tehdy patřila rodu Marklů, podle kterých pravděpodobně byla pojmenovaná vesnice. Zbytky tvrzí je možno vidět na mapách z vojenských mapování z 30. a 70. let 19. století. Zbytky tvrze byly zničeny v 50. a 60. letech 20. století v rámci agrárních úprav.
Když je nižší vegetace, tak ještě dneska na poli je možno zahlédnout menší pohorky, které naznačují, kde se tvrz nacházela.
Možná že archeologický průzkum by pomohl něco zjistit o životě v tvrzi, ale v samotném výzkumu asi překážely povodně, které je zde možno každý rok vidět.

tvrz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama