Proč medvědi útočí

27. února 2011 v 23:24 | Tomáš Krajča alias Canis lupus |  VELKÉ ŠELMY(vlk, rys, medvěd)
Vycpaný medvěd, který po své msrti byl vypreparován do strašlivé podoby, byť za svého života mohl být mírné povahy.


Nejdříve je si třeba uvědomit, že medvěd je inteligentní a plachý tvor, který v drtivé většině případů před člověkem uteče!!!
Medvěd je jedním z nejobávanějších živočichů naší přírody. Mnoho lidí však neví, že v České republice není znám jediný případ, útoku medvěda na člověka. Dokonce mnoho lidí, kteří žijí v Beskydách, ani neví, že jim občas za plotem projde medvěd. U nás žije cca 5 až 7. Mnohem více medvědů žije na Slovensku (cca 800) a v Polsku (cca 90).
Nejvíce informací o útocích medvěda na člověka máme však ze Slovenska. Většinou se jedná útoky na lidi, kteří pracují v lese, jako sběrači paroží, lesních plodů, lesáci, dřevorubci nebo myslivci. K útokům na turisty dochází na odlehlejších místech mimo turistické stezky. Takže aby jste se vyhnuli setkáním s medvědem, choďte pouze po turistických stezkách. Kdyby jste se jednak s medvědem setkali, odkazuji vás na minulý článek.
Medvědi útočí pouze, když se bojí o svůj život, nebo nejčastěji medvědice o mládě. Může se stát, že medvěd o vás neví a vy ho najednou překvapíte. Vystrašený medvěd vás může praštit, ale i utéct, což je pravděpodobnější, ovšem i záleží na vzdálenosti. Jak sem se zmínil výše, medvěd útočí na lidi, co pracují v lese, kde medvěda ruší. Jak se i mnohokrát potvrdilo, většinou si útok člověk zaviní sám. Nevědomě a nebo i s plným úmyslem ohrozí medvěda, který, když nemá kam utéct, nevidí jinou možnost než se bránit. Proto také medvědi útočí na lidi s puškou, protože se brání před tvorem, který na ně střílel.
Dost velký problém stanoví medvědi navyknutí na člověka. Mnohdy jsou to medvědi vypuštěni z cirkusu nebo chovu. Medvěd je naučený, že se nemusí člověka bát a pak mu nedělá problém přijít blíže k lidským obydlím a dokonce se vloupávat. Za polidštění medvěda si můžou i samotní turisti. Mnoho turistů odhazuje odpadky po lese, na které si pak medvěd zvyká. Zjišťuje, že v blízkostí chat jsou kontejnery a popelnice, které voní jídlem a nejsou zamčeny. Medvědi se pak vyskytují ve větší blízkosti člověka, což není bezpečné ani pro jednu stranu. Mnoho turistů doplatí na svou hloupost, kdy se snaží fotit medvědy u popelnic u chaty. Medvědi pak na mnohdy doplácejí svým životem, protože jsou pak střílení jako problémoví medvědi.
Jak jsem se již dříve zmínil, útoky jsou převážně na lidi kteří pracují hluboko v lese. Medvědi tam nemají klid a tak sou nucení hledat svou potravu v blízkosti lidí na polích. Mnohdy medvědi hledají potravu u lidí, protože mnoho turistů chodí nelegálně sbírat lesní plody do rezervací, kde je to zakázáno, aby medvědi a jiná zvířata měli dost potravy.
Občas se je možno setkat v medii s frází, že medvědi jsou přemnoženi. Ve skutečnosti sice něco málo medvědů přibilo, ale tak, aby byli přemnožení. Přemnožení jsou spíše v tom směru, že velkým tempem jím ubývá životního prostředí, takže to co vystačilo 100 medvědům před padesáti lety, dnes postačí jen pár desítkám a možná ještě míň. Co se týče útoků, tak i útoků na člověka ubývá. A těžko mluvit o tom, že nějaký tvor je přemnožený, jak ve světě je ohrožený a v mnoha zemích již vymřel.
Rád bych závěrem řekl, že lidé se bojí medvědů, kteří zaútočí na minimum lidí v průběhu roku, ale nebojí se aut, které ročně zabijí tisíce lidí. Dobré je si také uvědomit, že sice se mluví o útocích medvěda na člověka, ale nemluví se o útocích člověka na medvěda, kterých je mnohem více a ohrožují medvědy vyhubením.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama