Známe přírodu kolem nás?

9. února 2011 v 0:02 | Tomáš Krajča alias Canis lupus |  Příroda-OSTATNI
střevlík


Před časem mě zarazil výrok jednoho vysoce postaveného lesáka, když prohlásil, že je zbytečné, aby v lese někdo chodil a monitoroval, když všechno je vyzkoumané. Ovšem příroda se neustále mění, pořád se něco objevuje a mění. Mnohdy se informace o organismech v daném místě neví, protože není člověk, který by podal informace o nálezech, nebo jsou lidi, kteří informace zatajují.
Ku příkladu slavné české stránky biolib.cz, kde jsem se díval, jací v mém bydlišti žijí živočichové. Veverky a zajíci zde vůbec na mapách nebyli, ale byli v nich divocí králíci, které jsem tu nikdy neviděl. Taky jsem se již setkal s případem, kdy nějaká skupina lidí (na radnici, myslivci) zatajovala informace o chráněném živočichovi či rostlině, aby jim na zájmovém území nevytvořil rezervaci nebo nezhatil plány jiným způsobem.
Česká republika patří k jedněm z nejlépe zmapovaných států Evropské unie. Ku příkladu ve Španělsku, když se plánovala NATURA 2000, vybírali významná území jen někteří odborníci, ne podle vlastních zkušeností, ale podle pohledu do mapy. V Británii se dost bojovalo za to, aby se čolek obecný stal důležitým naturovým druhem, a když byl mezi naturové druhy zařazen a začal se monitoring, zjistilo se, že je to v Britanii běžný druh. Opačný případ nastal v Polsku, kde byla vyčleněna území pro NATURU a po revizi se další území přidávají.
Ale jak jsem se již zmiňoval, i o naší zemi toho stále víme málo. Mnoho informací máme díky ornitologům, myslivcům rybářům, terénním pracovníkům AOPK ČR a správ CHKO, ale nejvíce informací máme snad díky vysokoškolským studentům, kteří pro své diplomové a seminární práce nacházejí novější a novější místa a subjekty výzkumu. Mnoho informací máme díky neziskovým organizacím jako ČSOP nebo Hnutí DUHA.

smrk


Určitě jste slyšeli o tom, která území ČR jsou nerozmanitější nebo zajímavější, ale na informace a znalosti nějakého území má vliv vzdálenost od nějakého výzkumného ústavu. Dlouhé roky se považovalo za nejrozmanitější území republiky CHKO Český kras, ale bylo to dáno tím, že se nachází kousek od Prahy, kde studenti Univerzity Karlovy dělají výzkum pro své diplomové práce. Dlouhé roky bylo toto území považováno za nejbohatší na orchideje v ČR. Významní vědci nechtěli věřit zprávám obyčejných učitelů a ochranářů, že by v Bílých Karpatech měli orchidejí více druhů. Dnes je CHKO Bílé Karpaty považováno za nejbohatší na orchideje.
Co se týče našich největších živočichů, kterých je nejméně, čili šelem, často jsou i mezi vědci nebo lidmi studujícími přírodu rozšířeny mnohé polopravdy. Je jich málo, mají obrovská teritoria a jsou to velmi plaší tvorové, kteří žijí skrytým způsobem života, takže mnohdy lidé ani neví, že jim za plotem chodí medvěd nebo vlk. Mnoho vědců vůbec neví nebo nechce věřit, že v ČR již více jak 10 let žijí všechny tři velké šelmy, nebo jsem se naopak setkal s názorem, že na území, které by sotva vystačilo jednomu rysovi, žije hned několik rysů, což je alarmující informace, a proto je třeba provést regulaci. Dlouhé roky si zase mnoho lidí myslelo, že se šelmy vyskytují jen na Slovensku nebo přilehlém CHKO Beskydy, a nyní se zjišťuje, že se vyskytují v dalších částech republiky. Mnohdy byly tyto informace zatajovány místními obyvateli nebo se tam neobjevili lidi, kteří by šelmy sledovali. Tak jako před časem současný ministr dopravy prohlašoval, že na migračních koridorech se nepohybují žádné šelmy, a přitom do té doby asi neměl v rukou žádnou ze studií z dřívějška, ze kterých plynulo, že šelmy  a s nimi mnoho dalších živočichů koridory využívá.
Co se týče našich nejmenších živočichů, stále jsou objevovány lokality s novými druhy nebo se na starých lokalitách objevují druhy, které tam před časem vymřely. Vliv mají klimatické změny, jejichž vlivem se teplomilní živočichové posouvají na sever - před časem byla např. na jihu CHKO Beskydy nalezena kudlanka nábožná.
Z vlastní zkušenosti mohu říct, že je rozdíl, když se provádí posouzení na životní prostředí. Je rozdíl, když na nějakém území člověk žije a pohybuje se v něm nebo tam stabilně jezdí a provádí průzkum, a nebo když někdo dělá posudek a pouze dvakrát, třikrát přijede na lokalitu a napíše zprávu, která rozhodne o budoucnosti.
Informace o naší přírodě jsou často neúplné, protože lidé, kteří daný problém zkoumají, nemají na nějaké lokalitě štěstí na nálezy, ale lidé, kteří tomu problému nerozumí, na ně narazí  poměrně často, jenže si ho nevšímají, protože o něm snad nic neví.
V naší přírodě je stále co zkoumat a objevovat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama