Zpátky k pevnosti v Marklovicích

17. srpna 2011 v 6:00 | Tomáš Krajča alias Canis lupus |  PETROVICE U KARVINÉPřed časem jsem zde uvedl článek o pevnosti z 14. století, která se nacházela na poli, které dnes leží pod dřevěným kostelem v Dolních Marklovicích. Od té doby jsem to místo měl možnost trochu probádat a uvažovat. Před pár týdny jsem si všiml, že když při povodni vstoupá voda, jsou nejdříve zalité deprese, kde se kdysi nacházely vodní příkopy. Je tak dobře vidět kde se pevnost nacházela a jaké měla rozměry.

Tak mě jednou napadlo, že kdyby se našel investor, který by byl ochoten odkoupit pozemek a provádět na něm vykopávky, tak by bylo možno do budoucna vytvořit příkopy, které by za normálního vodního stavu byly prázdné. S příchodem velké vody, by však sloužily k retenci vody a tím by se zpomalil nástup povodně. Hlína vytěžená při vykopávkách by mohla být využitá k vytvoření hrází v Dolních Marklovicích, které by chránily domy, které aktuální výstavbou byly vydány na nemilost povodní.

Po ukončení vykopávek by vytěžená hlína mohla sloužit k nadzvednutí valů a jádra pevnosti. Bylo by možné, že do budoucna by u dřevěného kostela vznikla dřevěná replika replika tvrze, která by pro investora nebo i obec mohla být přínosem financí. Části pole, které by vytvořením příkopů by byly odloučený od zbytků pozemky, by mohly být zalesněny buď aby tam vznikl lužní les, nebo palivovými dřevinami.

Své využití by toto místo určitě mělo i v rámci larpů, které tam dnes organizuje Michal Broda. Do budoucna by s dřevěným kostelíkem tato tvrz tvořila pěknou historickou atrakci, která by pomáhala i při povodních. Je možné, že k tomu to místu by do budoucna mohl vzniknout informační panel, který by něco pověděl o kostelíku, pevnosti, povodních a i jiných věcech s tímto místem spojeným.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama