Malá Fatra 2.6.2012

5. června 2012 v 22:43 | Tomáš Krajča alias Canis lupus |  NA CESTÁCH

Tento víkend jsem se s kamarádem vypravil na jednodenní výlet za medvědy na Malou Fatru. Původně jsme tento víkend měli mapovat v Národním parku Malá Fatra medvědy, ale kvůli nevhodnému počasí akce byla přesunuta o dva týdny později, tak jsme si udělali náhradní program. Ráno jsme přijeli vlakem do Kral´ovan, odkud jsme došli na Stoh, dále do údolí Bystřičky, a pak jsme se vrátili podél silnice a řeky Oravy na nádraží do Kral´ovan.
V průběhu cesty jsme nacházeli pobytové znaky medvědů jako medvědí stromy, trus, stopy. Údolí Bystřičky jsme nacházeli stopy mladší jak den a i několik hromad teplého trusu. Na loukách a v medvědím česneku byly čerstvě vyšlapané stezky medvědy. Bylo nám jasné, že medvědi jsou někde na blízku, ale udržovali si odstup od nás, lidí. I když jsme toužili spatřit divokého medvěda, věděli jsme, že blízké setkání by se nemuselo skončit dobře a tak jsme medvědům dávali najevo, že tam jsme, abychom nějakého nepřekvapili. Diskutovali jsme, občas ťukali turistickými hůlkami o kameny, ale sledovali jsme okolní svahy, zda se nám tam neobjeví nějaký hnědý huňáč pasoucí se na louce. Nakonec jsme žádného nespatřili, ale za to jsme měli možnost z dvou metrů si fotit slepici jeřábka lesního, která seděla v trávě u cesty a pravděpodobně si myslela, že ji nevidíme.
Nejvíce nebezpečnou částí naší cesty bylo posledních 3,5km, kdy jsme opustili národní park a vydali jsme se po frekventované silnici na nádraží. V údolí Bystřičky jsme pociťovali mírný adrenalin, ale medvědi se nám vyhýbali, zatím co na silnici nás auta mnohdy míjeli s odstupem pouze několika centimetrů při vysoké rychlosti a my jsme se obávali o své zdraví.
Počasí v průběhu dne bylo vydařené. Pouze na vrcholu Stohu dost foukalo a chvilku padal déšť s kroupy. Ke konci den i vydatně zapršelo, ale to již jsme čekali v Kral´ovanech na vlak domů.

Velký Rozsutec
Kamarád Jura vedle medvědího stromu (zleva) a medvědích stop (zprava)
Slepice jeřábka lesního
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 dinosaurss dinosaurss | Web | 6. června 2012 v 14:48 | Reagovat

To musí být paráda!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama