Kompost základ zahrady

6. listopadu 2013 v 22:32 | Tomáš Krajča alias Canis lupus |  ŽIVOT s Přírodou


Při práci v zahradě, jako pletí, kosení trávníku, hrabání listí, ořezávání zeleniny vzniká mnoho organického odpadu, neboli bioodpadu. Některé věci je možno dát zvířatům na zkrmení, ale pokud nemáte domácí zvířata, kompost je ideálním řešením. Ovšem kompost v zahradě si vytvoříte, i když zvířata máte, protože ne všechno můžou žrát a někde je třeba ten bioodpad ukládat. Prostě kompost je základ dobře fungující zahrady.

Výroba a provoz kompostu:
Při vytváření kompostu je třeba mýt na paměti, aby kompost měl kontakt s půdou. Musí být dobře dostupný a musí kolem něj být prostor pro manipulaci s nářadím, pohybem s kolečky. Okolí kompostu by mělo být pevnější, aby při dešti kolem něj nebylo bláto. Měl by být v polostínu, nejlépe stromů a keřů. Kompost pak lépe funguje, když je přikrytý a chráněný před deštěm.
Do kompostu dáváme hrubší materiál (např. posekané větve, aby se zabezpečila cirkulace vzduchu). Kompost nevrstvíme, ale promícháváme. Bokem uskladňujeme nasekanou trávu, nebo seno, které průběžně v průběhu roku přimícháváme. Měli bychom do něj občas přidat i půdu, jejíž podíl by neměl překračovat 10%.
Zpracování a rozklad organického materiálu je závislé na mikroorganismech a hmyzu. Aby kompost dobře fungoval, měl by být provzdušňován a být vlhký, ale neměl by být mokrý. Jednou až dvakrát do roka bychom měli kompost překopat. Asi po půl roce až roce by měl kompost vyzrát.

Co patří do kompostu:
1) Odpad z kuchyně: Zbytky z čištění ovoce a zeleniny, zbytky jídla, čaj, kávový výluh, papír znečištěný potravinami.
2) Odpad ze zahrady: květy, pokosená tráva, větvičky, listí, shnilé ovoce, vypletý plevel, zemina.
3) Další organický odpad: popel z dřeva, hobliny a dřevěné piliny, hnůj, trus, vlasy, peří, papírové ubrousky

Co nepatří do kompostu:
Kovy, plasty, sklo, textil, papír, barvy, staré léky, staré oleje, baterie, chemické prostředky, prach ze smetí a vysávání, části rostlin napadnuté nemocemi, kosti a maso, mléčné výrobky.

Využití kompostu:
Kvalitní kompost je skvělou živnou půdou pro pěstování rostlin, proto dobře zetlelým kompostem můžete
Ve výsledku kompost kompost poslouží jako kvalitní hnojivo, ušetříte peníze za nákup hnojiva, odvoz odpadu, snížíte možnost škodlivosti odpadu a pomůžete tak životnímu prostředí.


Hromada:
Vysypávání bioodpadu na hromadu

Zásobník (kompostér):
Ukládání do zásobníků vytvořeného ze dřeva, kamenů, betonových kvádrů, plastu, proutěného koše.

Kompost v bytě:
Lze kompostovat na balkóně v kompostéru, kam se občas dosypává půda.

Žížaliště:
Bedna, kam se hází zbytky z kuchyně. Mezi tím se pohybují žížaly, které organický materiál zpracovávají. Také ideální způsob kompostování v bytě.

Hnojiště:
Kdysi na hnojiště se vyvážela kejda z hnoje. Dneska už málo kdo má hospodářská zvířata, přesto se najde biodopad, který by nebylo vhodné míchat s klasickým kompostem, jako mléčné výrobky, přepálený olej, shnilá jablka, oškrabky brambor, rostliny napadeny nemocemi. Správné hnojiště by mělo být ohrazeno a bylo by vhodné, aby neprosakovalo, aby tekutiny se nedostaly do spodní, nebo pitné vody. Přesto je dobré tuto směsku občas doplnit trochou hlíny, a nějakých rostlin. Kvalitní hnůj je pak skvělým hnojivem například pod květiny, nebo brambory. Ovšem nejkvalitnější hnůj je z chléva, vytvořený dobytkem.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Gregor Gregor | Web | 10. září 2014 v 13:55 | Reagovat

Hodně jsem teď na internetu viděl kompostéry jako otočný buben na nožičkách, bez kontaktu se zeminou. Zdá se, že to tak dělají hlavně v anglicky mluvících zemích. Přijde mi to ujeté, ale popadla mě zvědavost. Někdo nějaké zkušenosti?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama