Lide na horách

3. listopadu 2013 v 22:22 | Tomáš Krajča alias Canis lupus |  Malá Fatra


Na horách potkávám mnoho zajímavých lidí. Ať v horských chatách, na hřebeni, u rozcestníku, nebo když celý den sedím na místě u turistické stezky z dalekohledem a sleduji nějaký svah. Jak je zvykem, turisté se zdraví slovy Ahoj. Obecně na horách mezi lidmi panuje přátelská atmosféra. Není problém začít diskusi skoro na jakékoli téma, podělit se o kousek čokolády, nebo jak se mi už staly, tak i pohárkem vína.
Z mých zkušeností převážně člověk řekne ahoj, tak se lidi poptají odkud kdo je, co na Fatře dělá, čím se živí. Témata se mnohdy točí kolem přírody, lidské společnosti, politice, náboženství, filozofie a ne zřídka se v diskusích objevují velmi hluboké myšlenky a zajímavé názory a nejednou člověk zjistí, že s nově poznaným člověk máme společné zájmy a známé. To pak za týden pobytu na hřebeni se člověku nasbírá hromádka kontaktů, nebo se mu je podaří rozdat.
To že lidé na horách jsou usměvavější než v údolí, lze předpokládat, že je je to způsobené časem stráveném v mezi krásami přírody, čerstvým vzduchem a endorfiny, které se člověku vyplavují při námaze. Takže lidé jsou pak veselí odpočati, i když jsou zpocení, mají jazyk na vestě a večer nemají sílu udělat krok na víc. A pak i z mé vlastní zkušenosti, na hory chodí převážně optimisté a usměvaví lidé od přírody.
Co je však smutné na horách se setkáme i s lovci zážitků a milovníky adrenalinu v negativním slova smyslu. Ne jedna hora se už stala obětí na oltáři turizmu, a tak díky své atraktivnosti se na jejím vrcholu a na ní vedoucích stezkách setkáme s množstvím lidí jako na Karlově mostě, nebo pak i lidmi, kteří ve své výpravě za zážitky a adrenalinem nehledí na zásady slušného chování, dodržování zákonů. Je jim jedno, že urážejí a omezují jiné lidi, nebo ničí krásy přírody.
Je smutné, že blbce se najde všude. Zase na druhou stranu je úžasné, že v drtivé většině potkáme na horách lidi, ochotné pomoct v nesnázích. Sám za sebe jsem vždy zvědavý, co za nové lidi zase poznám. Člověk do přírody patří, ale člověk musí dodržovat určitá pravidla, aby se mohl do krás přírody vracet.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Elea Elea | Web | 5. listopadu 2013 v 16:39 | Reagovat

Moc pěkný blog,spouta hezkých článků a fotek ;-). Určitě se ráda opět kouknu. A propo ráda fotím na makro, proto mám takové malé modelky :D . Jinak přeji spoustu fajn zážitku a hlavně pohodové lidičky na cestách ;-)

2 zoomini zoomini | Web | 7. listopadu 2013 v 18:32 | Reagovat

Krásné fotky

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama