Výsadba stromků na Jablunkovském koridoru

10. listopadu 2013 v 22:03 | Tomáš Krajča alias Canis lupus |  Migrace a Doprava
26. října jsem měl se účastnit akce Jabloně do Jablunkova, která započala výsadbu stromků na migračním koridoru Jablunkov, na kterém již řadu let provádím výzkum.
Akce měla už i dobrou reklamu, takže se nebylo čemu divit, že na akci dorazilo kolem stovky lidí. První stromek, konkrétně jabloň zasadili starosta a místostarosta Jablunkova. Došli dobrovolníci z Hnutí DUHA, místní, ale mnoho dalších lidí, které zlákal povedený šot na stránkách selmy.cz, ale i propagace města Jablunkov. Pomáhat dorazily celé rodiny. Asi čtvrtinu účastníků tvořili děti z karvinské stanice mladých přírodovědců. K práci nám hrála Gorolská lidová kapela v krojích. Příjemným zpestřením bylo novomanželský pár, který si přijel zasadit vlastní stromek. Udělal jsem si radost a zasadil jsem si i svůj stromek.
První návrhy na výsadbu se objevily již ve studii Hlaváče a Anděla z roku 2007, kde se zabývali propustnosti jablunkovských koridorů. Celé akci předcházel můj dříve zmíněný výzkum, jednání na AOPK Ostrava. Samotná výsadba byla naporjektována Honzou Klečkou, bývalým ředitelem AOPK Ostrava. Nemalý kus své práce ovšem zde přinesl i Mirek Kutal z Hnutí DUHA Olomouc.
Kromě Jabloní se zde zasadily smrčky, jedličky, lysky, buky, duby. Po dosazení jsme stromky oplotili a natřeli proti okusu, kdyby se náhodou do oplocenky dostala nějaká stromkulačná srna. Prozatím se zasázela první parcela a v plánu je obsadit ještě další tři, aby se vytvořily nášlapné kameny, podél kterých v budoucnu budou velcí savci mohli migrovat, a dá li Bůh, pomůže to v migraci velkých šelem. I když se zde prozatím nachází oplocenka s pár malými stromky, věřím, že při výzkumu v přicházející zimě se migrační trasy srnců změní. Nášlapné kameny jsou naplánovány tak, aby spojily estakádu na silnici I/11 s Migračním podchodem pod železní u hranice CHKO Beskydy.
Tomuto území jsem věnoval kus svého života, a proto tato akce byla pro mě srdcovou záležitostí, kterou jsem si nemohl nechat ujít a proto jsem přijel ze stáže na Malé Fatře. Pokud by vás více zajímaly výsledky výzkumu z tohoto koridoru, tak na SELMY.CZ, si stáhnout sborník studií o migraci v západních Karpatech, kde na 13. straně se můžete dočíst více. 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama