Slováci na cestách

7. ledna 2014 v 8:37 | Tomáš Krajča alias Canis lupus |  Malá Fatra


Neodmyslitelnou částí každé země jsou cesty a způsob, jakým se řidiči pohybují na cestách, což se v některých případech dá považovat za folklor. A myslím si, že stojí napsat něco málo i o slovenském dopravním folkloru.
Čeho jsem si na počátku své stáže všiml, byla rychlost, jakou se mnozí řidiči řítí na cestách. A i v místech kde je třicítka mnozí je profrčí větší rychlostí jak padesátkou, nebo při náledí a v husté mlze si věří že mají křídla a dokážou řídit i poslepu, což pak má za následek, že některá místa mohou v množství bouraček na den konkurovat seriálu kobra 11.
Vždy jsem si myslel, že předjíždění na druhou* je čistě polská záležitost, ale zjistil jsem, že mnozí slovenští řidiči to zvládají s bravurou, jako by se za volantem narodili. Nedělá jim problém ani předjíždět přes dvojitou plnou čáru.
Na Slovensku, stejně jako u nás je povinné svícení přes celý den. Když jsem nejednou stál na autobusové zastávce, tak jsem si počítal, kolik že to aut má zapnuté světla, nebo led diodové zářivky, a zjistil jsem, že třetina řidičů přes den nesvítí.
Co mě však mile na Slovensku překvapilo, byly soukromé minibusy. Většinou se jedná o dodávku předělanou na minibus. Jejich příjem zákazníků vypadá následovně:
Těsně před tím, než přijede linkový autobus, přijede soukromý dopravce a nabere lidi. Pro ty kteří nevědí o co jde, mává na ně, ať přijdou blíže, že je sveze. Lidé nasednou většinou zaplatí méně než by zaplatili v linkovém autobusu a jednou.
Další věcí, co mě mile překvapila, byly slevy v autobusu na ISIC, kdy student zaplatí jen poloviční částku, oproti obyčejnému cestujícímu. Musíte jednak mít nahraný ISIC v nějakém tom slovenském dopravním systému, nebo mýt na něm aktualizační nálepku.


*Předjíždění na druhou je, pokud auto, které předjíždí, předjede další auto.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Robin Robin | 7. ledna 2014 v 16:21 | Reagovat

Loni jsem byl na Slovensku 6x autem (dohromady odhadem přes 2000km) a musím říct, že jestli někdo nadává na české řidiče (nejsou rozhodně svatí), tak slováci jsou o dva levely jinde. Jednoznačně nejhorší řidiči, kde jsem kdy řídil (a to mám zkušenost s více než 10 evropských států mj. Řecka a Itálie). Slovák má před sebou kamion stoupající k horizontu za ním jako bonus auto a slovák neřeší protisměr a jede.. slováci jedou v souvislé koloně Ružomberok - Žilina a přijde rovina a 1/3 z nich předjíždí a přitom za hodinu jízdy získá max. 10 sekund. Holt v tomtzo je slovensko dálný východ a zaostalost v tomto je značná.

2 Robin Robin | 7. ledna 2014 v 16:29 | Reagovat

*oprava 8x, takže to bude přes 2500km

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama