Pomník zastřeleného vlka na Hrčavě

21. února 2014 v 11:03 | Tomáš Krajča alias Canis lupus |  NA CESTÁCH


V roce 1914, byl na Hrčavě (Jablunkovsko) oficiálně zastřelen poslední vlk. Když jsem poprvé o tomto pomníku slyšel, snažil jsem se ho najít. Řadu let jsem ho hledal, mnoho mých přátel taky a občas ke mně docházely dotazy, zda nevím, kde se ten pomník nachází.
Po mnoha letech se mi ten památný kámen podařilo najít. Šel jsem po hlavní na Hrčavu a potkal jsem skupinku myslivců, kteří mi poradili cestu. Cesta je špatně značená a sám jsem párkrát musel pátrat po okolí, ale nakonec jsem ho našel.
Takže jak dojít k vlčímu kameni? Vylezete v Hrčavě na konečné a vydáte se po hlavní, po které jste přijeli autobusem. Asi po 2km dojdete na točnu, kde jsou dvě lesní cesty na horu do lesa, ve směru na Gírové. Vydáte se po té vpravo a půjdete pořád rovně. Asi po 450m dojdete na mítinku, kterou kříží vyšlapaná cesta a vlevo je vysekaný pruh. Vydáte se doleva a po necelých 100m dojdete k památníku viz. Fotografie na hoře. U lokality je také lavička a stul, kde si můžete odpočinout.
Pro usnadnění je přiložena níže mapa. Pokud by jste to chtěli najít podle GPS, tak souřadnice jsou 49°31'36.208"N, 18°49'6.841"E.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Vlčice Arwen Vlčice Arwen | E-mail | 23. února 2014 v 13:27 | Reagovat

nemám slov. toho vlka je škoda ,  když sem tam byla , celých 6 hodin co jsem byla u toho pomníku sem slyšela vití a potom jsem je viděla. k pomníku přišla vlčice se třemi vlčaty. sedli si a knučeli . myslím že jsem je viděla brečet. Ano vlčí slzy. zjevně ten mrtvý vlk byl otec těch vlčat.

2 Josef Josef | 18. března 2014 v 13:41 | Reagovat

V dobových záznamech je původ i situace ohledně tohoto vlka popsána trošku jinak než píše Arwen (viz. např. http://expedicebilytesak.sweb.cz/vlci/ stránka "Vlčí pomníčky"). Nicméně romanticky popsaná představa s vlčicí a vlčaty mi vůbec není proti mysli (a zapadá do mystických představ časově několikavrstevnatého pojetí světa). Mám podobné situace ze své pětadvacetileté kynologické praxe vypozorované u psů kteří žijí ve vícečlenné smečce. Ač se to mnohým zoologům nebude líbit a zapadat do jejich představy o primitivním zvířeti, jsem skálopevně přesvědčen, že psi (a vlci určitě ještě intenzivněji) prožívají velmi bohatý citový život, včetně něčeho, co můžeme nazvat loučení se zesnulým a období truchlení.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama